FAQ

  • Kto może zgłosić projekt do Garage Genius?

    Do projektu może się zgłosić Pomysłodawca tj. osoba fizyczna (lub zespół osób fizycznych) z obszaru całego kraju (zamieszkały w Polsce) o pełnej zdolności do czynności prawnej (m.in. ukończony 18 rok życia), który ma Innowacyjny Pomysł Biznesowy (dalej „IPB”) i prawa do niego (są jego właścicielem) lub nie narusza praw osób trzecich, która zgłosiła IPB zgodnie z Regulaminem Programu. W przypadku gdy IPB jest własnością kilku osób fizycznych wszyscy właściciele uczestniczą w Programie lub Pomysłodawca posiada zgodę pozostałych współwłaścicieli IPB do wystąpienia w Programie.

  • Czy do Programu może zgłosić się osoba z zagranicy?

    Do Programu może się zgłaszać każda osoba spełniająca kryteria zgodne z § 3 Regulaminu, zamieszkała w Polsce. Weryfikacji nie podlega obywatelstwo, a miejsce zamieszkania.

  • Jaki jest minimalny dopuszczalny wiek Pomysłodawcy?

    Minimalny dopuszczalny wiek to 18 lat.

  • Co to jest Innowacyjny Pomysł Biznesowy (IPB)?

    Koncepcja innowacyjnego rozwiązania: produktu, usługi lub procesu (lub ich kombinacji), różniących się znacznie od wcześniejszych produktów, usług lub procesów, która ma szansę na znalezienie potencjalnych użytkowników (produkt/usługa) lub na wprowadzenie do użycia (proces) który w momencie zgłoszenia go do Programu nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej prowadzonej przez Pomysłodawcę.

  • Czy do Programu można zgłosić dowolny IPB? Czy musi on spełniać jakieś warunki?

    Pomysłodawca może zgłosić pomysł, który spełnia wszystkie warunki udziału w Programie określone w Regulaminie programu §3.

  • W jaki sposób zgłosić IPB do Programu Garage Genius?

    Formularz zgłoszeniowy można pobrać w wersji elektronicznej ze strony głównej „O Programie”, w sekcji „Dokumentacja do pobrania”. Po wypełnieniu formularza należy go wysłać do Operatora za pomocą przycisku „Zgłoś się”.

  • Czy jeden Pomysłodawca może zgłosić więcej niż jeden IPB?

    Każdy Pomysłodawca może zgłosić do Programu nieograniczoną liczbę IPB, niemniej jednak tylko jeden z nich może zostać zakwalifikowany do Programu mentoringowego w danej edycji Programu. W przypadku, kiedy więcej niż jeden z IPB zgłoszonych przez Pomysłodawcę danej edycji Programu zostanie zakwalifikowany do Programu mentoringowego, wówczas odrzuceniu będzie podlegać IPB z niższą oceną.

  • Czy IPB zgłoszone do Garage Genius zostaną objęte ochroną przed wykorzystaniem pomysłu przez konkurencję?

    Operator, Partnerzy i zaangażowani przez nich członkowie zespołu, w tym Eksperci i Mentorzy są zobowiązani do zachowania poufności informacji, a także danych osobowych uzyskanych w trakcie Programu od Pomysłodawców. Podmioty i osoby wymienione powyżej objęte są zakazem wykorzystania informacji poufnych w celach (1) podjęcia działalności gospodarczej w oparciu o pomysł przedstawiony przez Pomysłodawcę, (2) udostępniania informacji poufnych osobom trzecim, z wyłączeniem informacji ogólnie dostępnych lub przekazanych przez Pomysłodawcę celem promocji, networkingu itp.

    Poufność informacji uzyskanych od Pomysłodawców jest zachowana zarówno podczas udziału Pomysłodawcy w Programie, jak i po jego zakończeniu. Szczegółowe zapisy dotyczące poufności znajdują się w § 11 Umowy Programu mentoringowego, a także § 8 Regulaminu Programu. 

  • Czy biorąc udział w Programie jestem zobligowany do założenia działalności gospodarczej?

    Nie, umowa wsparcia podpisywana jest z osobami fizycznymi.

  • Czy Pomysłodawca ponosi jakieś koszty biorąc udział w Programie?

    Pomysłodawca nie ponosi żadnych kosztów uczestnictwa w Programie. Operator nie pokrywa kosztów przejazdów i delegacji na wydarzenie Demo Day.

  • Czy formularz zgłoszeniowy może być wypełniony w innym języku niż polski?

    Nie, akceptowane są tylko formularze wypełnione w języku polskim. Formularz zgłoszeniowy złożony w innym języku zostanie odrzucony na etapie oceny formalnej. Wyjątek stanowią pojedyncze słowa lub wyrażenia stosowane powszechnie bądź jako nazwy własne w danej dziedzinie.

  • Czy treść złożonego przez Pomysłodawcę formularza zgłoszeniowego podlega uzupełnieniu lub poprawie?

    Nie, po złożeniu formularza zgłoszeniowego nie ma możliwości jego edycji.

  • Jak wygląda proces selekcji IPB do Programu?

    Proces oceny zgłaszanych pomysłów opisany został w § 5 Regulaminu Programu. Selekcja obejmuje jeden etap oceny formalnej oraz trzy etap oceny merytorycznej.

    • Ocena formalna – prowadzona przez właściwego członka Zespołu Operatora zgodnie z kryteriami Oceny formalnej zawartymi w załączniku nr 1 do Regulaminu. Do kolejnego etapu zostaną zakwalifikowane wszystkie IPB spełniające kryteria formalne.
    • Ocena merytoryczna I st. – prowadzona przez Eksperta Oceniającego w oparciu o informacje zawarte w formularzu zgłoszeniowym, zgodnie z kryteriami Oceny Merytorycznej I st. zawartymi w załączniku nr 1 do Regulaminu.
    • Ocena merytoryczna II st. – prowadzona przez Eksperta Oceniającego w oparciu o informacje zawarte w przygotowanych przez Pomysłodawców produktach I Etapu Programu mentorigowego, zgodnie z kryteriami Oceny Merytorycznej II st. zawartymi w załączniku nr 1 do Regulaminu.
    • Ocena merytoryczna III st. – prowadzona przez Eksperta Oceniającego i Eksperta Branżowego w formule panelowej w oparciu o prezentację pitch wygłoszoną przez Pomysłodawcę, zgodnie z kryteriami Oceny Merytorycznej III st. zawartymi w załączniku nr 1 do Regulaminu.

    Liczba pomysłów przekazywanych do poszczególnych edycji Programu mentoringowego  będzie weryfikowana na bieżąco.

  • Czy w przypadku niepowodzenia i odpadnięcia na etapie oceny merytorycznej możliwe jest ponowne złożenie formularza zgłoszeniowego w kolejnej edycji?

    Nie, w takiej sytuacji Pomysłodawca zostanie wykluczony na etapie oceny merytorycznej. Ponowne złożenie formularza zgłoszeniowego jest możliwe w ramach kolejnej edycji jedynie gdy Pomysłodawca nie przeszedł pozytywnie oceny formalnej.

  • Kiedy dostanę informację o zakwalifikowaniu się do kolejnej fazy programu mentoringowego?

    O zakwalifikowaniu się do kolejnej fazy mentoringu Pomysłodawcy są informowani możliwe niezwłocznie po zakończeniu oceny wszystkich pomysłów w danym etapie. Informacja o wynikach oceny formalnej przekazane zostaną w terminie nie dłuższym niż 14 dni od daty wpływu formularza zgłoszeniowego; oceny merytorycznej I st. do 21 dni od daty dokonania Oceny formalnej; oceny merytorycznej II st., do 21 dni od daty dokonania Oceny merytorycznej I st. oraz oceny merytorycznej III st., do 28 dni od daty sporządzenia listy rankingowej w ramach Oceny merytorycznej III st.

  • Ile Pomysłodawców zostanie zakwalifikowanych do Programu Mentoringowego w każdej z edycji?

    W ramach Programu wsparciem o zróżnicowanym zakresie objętych zostanie 500 Pomysłodawców z obszaru całego kraju.

    W Programie maksymalnie 500 Pomysłodawców zakwalifikuje się do I etapu Programu mentoringowego, 250 do etapu II oraz 100 Pomysłodawców ostatniego, III etapu. Operator zastrzega sobie możliwość zwiększenia liczby Pomysłodawców zakwalifikowanych do Programu mentoringowego w sytuacji, gdy będzie dysponował odpowiednimi zasobami. Maksymalna liczba pomysłów przekazywanych do mentoringu wynosi 63 projekty do każdej z siedmiu kolejnych edycji mentoringu i 59 do ostatniej ósmej edycji.

  • Gdzie będzie prowadzony mentoring? Czy konieczne jest pojawianie się każdorazowo na miejscu Pomysłodawcy?

    W celu dotarcia i zaspokojenia potrzeb Pomysłodawców z obszaru całego kraju projekt w tym Program mentoringowy będzie realizowany w formie zdalnej, poprzez spotkania online oraz komunikację mailową i telefoniczną.

  • Co to jest System Lab_żetonów?

    Jest to pula 120 wirtualnych środków płatniczych które przeznaczane są na wsparcie Pomysłodawcy w ramach całego Programu mentoringowego:

    1. Program mentoringowy Etap I: W wyniku kwalifikacji do tego etapu Pomysłodawca uzyskuje 10 Lab_żetonów które są przeznaczane wyłącznie na konsultacje z Mentorem i wsparcie przygotowania BMC i VP.
    2. Program mentoringowy Etap II: W wyniku kwalifikacji do tego etapu Pomysłodawca uzyskuje 20 Lab_żetonów które są przeznaczane wyłącznie na konsultacje z Mentorem  w ramach przygotowania Pomysłodawcy do wystąpienia pitch.
    3. Program mentoringowy Etap III: 90 Lab_żetonów W wyniku kwalifikacji do tego etapu Pomysłodawca uzyskuje 90 Lab_żetonów które zgodnie z opracowanym wspólnie z Mentorem IPM, będą dysponowane na usługi wsparcia opisane w Otwartym katalogu usług (Załącznik nr 2 do Regulaminu Programu „Garage Genius”). W tym etapie Pomysłodawca otrzyma  usługi dopasowane do etapu rozwoju IPB w ramach jeden z trzech ścieżek.
  • Co to jest Indywidualny Program Mentoringu?

    Wypracowany z Mentorem plan rozwoju IPB realizowany w ramach III etapu Programu mentoringowego. IPM zawiera zakres potrzeb (hipotez biznesowych i technologicznych), katalog usług które Pomysłodawca otrzyma w ramach Programu inkubacji, harmonogram pracy, kamienie milowe oraz diagnozę kluczowych ryzyk procesu mentoringu.

  • W jakiej formie odbywają się spotkania?

    Spotkania odbywają się w formie zdalnej, za wyjątkiem Demo Day który zostanie zrealizowany się w formule hybrydowej pod koniec Programu (rok 2026).

  • Czy Program Garage Genius udziela wsparcia finansowego? Jeśli tak to na jakim etapie i w jakiej wysokości?

    Garage Genius zapewnia szerokie wsparcie merytoryczne i eksperckie które jest podzielone na trzy etapy:

    • Etap I zakłada udział w szkoleniach i warsztatach oraz przygotowanie opracowania merytorycznego stanowiącego rozwinięcie/doprecyzowanie pomysłu w zakresie zagadnień biznesowych.
    • W Etapie II zakłada się udział Pomysłodawcy w szkoleniach i warsztatach oraz pracę indywidualną z Mentorem (20h).
    • Na koniec (Etap III) przewidziane jest skierowanie pomysłów do konkretnej Ścieżki wsparcia oraz praca indywidualna z mentorem. W III Etapie Programu mentoringowego Pomysłodawca samodzielnie przeznacza Lab_żetony na wybrane kategorie usług z otwartego katalogu usług, w trybie warsztatowej pracy z mentorem nad Indywidualnym Programem Mentoringu.

    W ramach Garage Genius nie przewiduje się bezpośredniego transferu środków finansowych do Pomysłodawców.

  • Czy w trakcie uczestnictwa w Programie dopuszczalne jest wsparcie inwestora, którego samodzielnie pozyskamy?

    Znalezienie inwestora nie stoi na przeszkodzie w uczestnictwa w Programie, a może pomóc w rozwoju pomysłu.

  • Jakie są zasady dotyczące nieodpłatnej zgody na wykorzystanie wizerunku, głosu oraz praw autorskich uczestnicząc w procesie inkubacji?

    Zasady w tym zakresie zostały określone w § 3 umowy Programu Mentoringowego stanowiącej załącznik do Regulaminu projektu.

  • Gdzie można pobrać opisy i wzory dokumentów obowiązujących w Programie np. wzór umowy, regulamin, politykę prywatności itp.?

    Dokumenty znajdują się na stronie internetowej www.garagegenius.investin.pl w zakładce “O Programie”, w sekcji Dokumentacja do pobrania.

  • Kto jest Partnerem Programu?

    Operatorem Projektu jest „INVESTIN” sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (kod pocztowy 00-357) przy ulicy Nowy Świat 60/9, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, pod nr KRS: 0000128933, NIP: 5252245152, REGON: 015229366, który realizuje projekt wspólnie z Partnerami projektu: Fundacją Zaawansowanych Technologii, Uniwersytetem SWPS.

  • Jak mogę skontaktować się z Zespołem wsparcia?

    Wsparcia udziela Sekretariat projektu dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17 pod numerem telefonu: +48 698 128 000 oraz mailowo pod adresem kontakt@garagegenius.pl.

  • Co to jest Demo Day?

    DemoDay, to wydarzenie organizowane na zakończenie Programu w którym będą mogli wziąć udział wszyscy Pomysłodawcy. Wybrane pomysły zostaną zaprezentowane przed uczestnikami wydarzenia. Celem Demo Day jest pokazanie postępów, jakie osiągnięto w trakcie Programu oraz przyciągnięcie uwagi potencjalnych inwestorów, partnerów biznesowych i mediów. Jest to okazja do zdobycia wsparcia finansowego, nawiązania strategicznych kontaktów oraz budowania rozpoznawalności marki.

  • Co się dzieje po Programie?

    Po zakończeniu udziału w Garage Genius, uczestnicy mogą skorzystać z różnych możliwości rozwoju swojego pomysłu. Istnieje szereg działań oferowanych przez Partnerów Operatora oraz dostępnych na rynku inicjatyw, takich jak konkursy, programy rozwojowe, czy akceleratory. Dalsze kroki i rekomendacje dotyczące najlepiej dopasowanych form wsparcia zostaną przedstawione w ramach Indywidualnego Programu Mentoringu, dostosowanego do specyficznych potrzeb i potencjału każdego Pomysłodawcy.